Erciyes Üniv. Duyuru Mobil Uygulaması: Test Sürümü

Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının bölüm web sitelerini takip ederek erişebildikleri duyuruları, yayınlandıkları anda telefonlarından bilidirim olarak alabilmelerini sağlayan bir mobil uygulama üzerinde çalışıyordum (boş vakitlerimde tabii). Bugün uygulamanın ilk versiyonunu tamamladım. Adını “ERU Duyuru” olarak belirlediğim uygulama, bölüm web sayfalarında yayınlanan yeni duyuruların yanı sıra güncellenen duyuruları da bildirim olarak gösterebiliyor. Uygulama sadece Android işletim sistemine sahip telefonlarda kullanılabiliyor.

İsteyenlerin test edebilmesi ve geri dönüş yapabilmeleri adına blogumda uygulamanın kurulum dosyasını paylaşmaya karar verdim. Eğer Google Play Store’da yayınlamak herhangi bir ücret gerektirmeseydi orada yayınlayacaktım ama şuanda uygulamanın ihtiyacı ne kadar karşılayacağını bilmediğim için masraf etmek istemedim. O yüzden bu aşamada kullananlardan gelen geri dönüşlere göre Play Store’da yayınlama kararı alacağım. Uygulamaya ait .apk uzantılı kurulum dosyasını aşağıdaki linkten indirip kurabilirsiniz.

https://bozogullarindan.com/wp-content/uploads/2019/06/eruduyuru.apk

Uygulama şimdilik sadece Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bölümlerinin duyurularını destekliyor. Eğer talep olursa diğer bölümler için de geliştirmeler yapılabilir.

Şekil 1. Uygulama ilk kurulum bölüm seçimi

Uygulama, telefonun kaynaklarını çok kullanmıyor. Herhangi bir izin de gerektirmiyor. Kurulum dosyası (2.7MB) ve kurulumdan sonra telefonda kapladığı alan (13.5MB) çok küçük boyutlarda.

Şekil 2. Uygulama ana sayfa görünümü

Uygulamanın mimarisini ve teknik altyapısını da detaylı olarak başka bir blog yazısında anlatacağım.

“Erciyes Üniv. Duyuru Mobil Uygulaması: Test Sürümü” için 2 yanıt

    1. Heralde bir öğrencimiz de IOS için yazar diye tahmin ediyorum. Bu vesileyle IOS yazmak isteyen öğrencilere de kullandığım altyapıyı açabilirim, onlara sadece IOS sistemler için arayüz yazmak kalıyor. Tüm öğrencilere duyurulur. Bu arada Ahmet’e selamlar 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir