Firefox Tureng Sözlük Eklentisi

Son haftalarda Chrome’da karşılaştığım bir problemden dolayı tekrar Firefox’a dönme kararı aldım. Ancak Chrome’da kullanımına alışkın olduğum Google Çeviri eklentisi Firefox’ta olmadığı için eksikliğini hemen hissettirdi. Bunun üzerine Firefox’ta Google Çeviri’ye benzeyen bir eklenti var mı diye şöyle bir bakındım. Her ne kadar benzerleri olsa da tam isteğimi karşılayan bir eklenti bulamadım. Zaten Firefox için bir eklenti geliştirmek istiyordum. Bu durum da kolları sıvamak için güzel bir neden oldu. Sonuç olarak Mozilla Firefox Tureng Anlık Sözlük eklentisini geliştirerek Mozilla eklentiler kataloğunda yayınladım.

Google Çeviri eklentisini kullanırken bir web sayfasında anlamını bilmediğim bir kelimeyi fare ile seçtiğim anda, ufak bir kutuda çevirisi gösteriliyordu. Firefox’a geçince alışkanlığım nedeniyle yine bir kelimeyi seçip, çevirinin gelmesini bekliyordum. Ve tabii ki gelmiyordu. Kas alışkanlığı deniyor sanırım buna, istemsizce seçiyordum çünkü. Bu alışkanlığımı devam ettirmeliydim. Çünkü gayet pratik ve hızlı bir çözüm sunuyordu Google Çeviri. Bunun üzerine çevirme mantığını sevdiğim Tureng’i kaynak alan bir Firefox eklentisi geliştirmeye karar verdim. Ve ilk adım olarak Mozilla Developer Network (MDN) ‘de paylaşılan “Your First Extension” başlıklı yazıyı okuyarak uyguladım [1]. Eklenti geliştirmenin “Hello World” dokümanı gibi bir şey diyebiliriz bu yazıya.

Google Chrome Çeviri Eklentisi

İlk uygulamayı bitirdikten sonra, Javascript ile yazılan eklentide değişiklikler yapmaya başladım. Yapmayı düşündüğüm işi, sırasıyla aşağıdaki parçalara böldüm.

 1. Kullanıcının seçtiği kelimeyi bir değişkene ata.
 2. “http://tureng.com/tr/turkce-ingilizce/<kelime>” adresine bağlan.
 3. Kaynak kodu parse ederek çevirileri bir diziye doldur.
 4. Çevirilerin gösterileceği kutucuğu tasarla.
 5. Çevirileri tasarlanan kutucukta göster.
 6. Kutucuğun dışına tıklandığında kutucuğu kapat.
Firefox Tureng Anlık Sözlük Eklentisi

İş adımlarını belirledikten sonra, yaklaşık 90 satırdan oluşan javascript + çok az HTML ile eklentiyi tamamladım. Ardından Mozilla eklenti sayfasına girip kullanıcı kaydı yaptıktan sonra “Yeni Eklenti Gönder” yönergelerini takip ettim [3]. Gönderdiğim eklenti incelemeye alındı ve sonunda kabul edildiğine dair mail aldım.

Sonuçta her ne kadar Google Çevirici gibi cümle çeviren bir eklenti çıkmasa da ortaya, en azından kelime çevirisi yapabiliyor olması da güzel. Okuyan veya kullanan birilerinin destek olabilmesi için açık kaynak olarak kodları ilerleyen zamanlarda paylaşmayı planlıyorum. Hatta üniversitede yeni kurduğumuz Disiplinler Arası Araştırma ve Geliştirme Kulübü üyelerinden geliştirmeye devam edecek istekli birilerinin de çıkacağını da umuyorum.

Test etmek için kaynaklarda yer alan eklenti linkinden [2] tarayıcınıza eklentiyi kurabilirsiniz. Öneri, istek vb. geri bildirimler için Mozilla ‘daki eklenti sayfasının yanı sıra bu yazı altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Firefox Tureng Anlık Sözlük Eklentisi

Kaynaklar

[1] Your First Extension | MDN
[2] Tureng Anlık Sözlük
[3] Signing and distributing your add-on

“Firefox Tureng Sözlük Eklentisi” için 5 yanıt

 1. Emeğiniz için teşekkürler. Aranılan bir eklentiydi. Yalnız bazı sitelerde tam olarak çalışmıyor sanırım. Örneğin, Twitter’da kelimelerin üstüne tıkladığımda çeviri yapıyor fakat ekrana gelen alan başka yere tıkladığımda kaybolmuyor. Umarım düzeltirsiniz, teşekkürler.

  1. Geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Sorunu farketmemiştim, sizin yorumunuzla problemi görmüş oldum. En kısa sürede gidermeye çalışırım.

  2. Tekrar merhaba, bahsettiğiniz sorunu düzeltip yeni versiyonu yayınladım. Eklentinizi guncelleyebilirsiniz. Tekrardan geri bildirim için teşekkür ederim.

 2. Selamlar Ceylan, nasıl yaptığını paylaştığın için çok teşekkür ederim. Ben de benzerini kendi yazdığın python uygulamasında yapacaktım yazdığın eklenti bu işi nasıl yapıyor diye aradığımda açıklamalarını gördüm. Çok hoşuma gitti. Bu arada eklentini de çok kullanıyorum bana esin kaynağı oldu.

  Eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir