Chrome Eklentisi: Çocuklar için Youtube

Featured

Önceki yazımda bahsettiğim Firefox Tureng eklentisinden sonra geliştirmesini dün tamamladığım, “çocuklar için youtube” adını verdiğim Chrome eklentisi dün onaylanarak yayınlandı. Çıkış noktam, YouTube’da daha az vakit geçirebilmekti. Malum, insanlar YouTube’a özel bir amaç için girdiklerinde bile kendilerini saçma sapan bir videoyu izlerken bulabiliyorlar. Bu kendini buluş süreci bazen çok uzun sürebiliyor yani saate bir bakıyorsunuz onlarca dakika geçmiş. Neticede insan kendine “ben buraya ne için girmiştim?” sorusunu soruyor ve işini bitirip çıkıyor. En azından durum benim için ve tanıdığım bir çok insan için de böyle.

Üst paragrafta anlattığım problemi çözebilmek için Chrome’da bir eklenti geliştirmeye karar verdim. Eklentinin yapacağı iş ilk etapta çok basitti: önerilen tüm videoları kaldırmak. Böylece Youtube’a girdiğimde Google’da olduğu gibi sadece arama çubuğu beni karşılayacaktı. Neticede de öyle oldu. Ancak sonrasında eşimin tavsiyesi üzerine projeyi biraz daha ilerlettim.

Sonuç

YouTube’nin yetişkinler için zaman kaybına neden olması bir problem fakat çocuklarda tehlike çok daha büyük. Çünkü, YouTube’a giren bir çocuk, içeriğine dikkat etmeden dikkatini çeken tüm videolara girebilir. Bu videoların şiddet, cinsellik, argo vb. içerikleri olduğu düşünüldüğünde gerçekten büyük bir tehlike söz konusu oluyor. Geliştirdiğim eklenti bu problemin de çözümü oluyordu fakat çağın teknoloji tutkunu çocukları için pek de işe yarar değildi. Çünkü eklenti ikonuna tıklandığında eklenti pasif/aktif hale geliyordu.

Youtube for Kids – Chrome Eklentisi

Eklentiyi geliştirerek, çocukların eklentiye erişimini kısıtlamak için şifreli erişim özelliğini ekledim. Eklenti ilk kurulduğunda ebeveyn bir şifre tanımlıyor (Şekil 1) ve daha sonrasında eklenti ayarlarını yapabilmek için bu şifreyi kullanıyor.

Parola Tanımlama
Şekil 1. Parola Tanımlama

Şifre girildikten sonra gelen tercihler arayüzünden, YouTube’da neler gizlenmesi gerektiği ayarlanabiliyor. Bunun için 5 seçenek ekledim. Şekil 2 ‘de bu 5 seçeneğin yer aldığı tercihler arayüzü gösterilmiştir.

Kontrol Paneli
Şekil 2. Kontrol Paneli

İlk seçenek eklentinin aktiflik durumunun kontrolü için kullanılıyor. Bu seçenek kapalı olduğu durumda, sonraki seçenekler dikkate alınmıyor ve YouTube normal şekilde açılıyor.

İkinci seçenek, YouTube ‘daki arama kutucuğunu gizliyor. Bu seçeneği yine çocuklar için ekledim (eşimin fikri). Bu seçenekle birlikte, ebeveyn, çocuğa videoyu açıp, arama çubuğunu kapatıp eklentiyi kilitleyebilir. Bu durumda çocuk başka bir şey arayamaz. Ancak hala bir sıkıntı var, o da YouTube’un otomatik oynatma özelliği. Bu seçenek eğer aktifse, video bittiğinde sıradaki videoya geçiş yapılıyor. O yüzden, bu özellik de kapatılmalı.

Üçüncü seçenek, YouTube tarafından önerilen videoların tümünü ortadan kaldırıyor. Anasayfadaki, videoya girildikten sonra sağ taraftaki, video bittikten hemen sonra video alanındaki videolar bu seçenek akifleştirildiğinde görünmüyor.

Dördüncü seçenek, video altında yer alan yorumları gizliyor. Bu da yine çocuklar için eklediğim seçeneklerden biri. Yorumlarda da çocuklar için zararlı içerik olabiliyor. Bu seçeneğin aktifleştirilmesi ile yorumlar da gizlenmiş oluyor.

Beşinci ve son seçenek, sol tarafta yer alan menüyü gizliyor. Bu menüde, abonelikler, geçmiş vs. gibi seçenekler yer alıyor. Çocukların buralardan videolara erişme ihtimaline karşın bu seçenek de aktif edilebilir.

Kontrol panelindeki tercihler ayarlandıktan sonra, “Lock” butonuna tıklanarak panel kilitlenir. Şekil 3. te eklentinin kilitli durumdaki arayüzü gösterilmiştir. Bu durumda kurulumda belirlenen şifre ile kontrol paneline tekrar erişim sağlanabilir.

Kilitli Durum
Şekil 3. Kilitli durum

YouTube’a vakit geçirmek için girildiğinde eklenti pasif edilebilir. İstendiği zaman yukarıdaki seçeneklerden ihtiyaç duyulanı aktif edilerek kullanılabilir.

Evet o kadar bahsettim, eklenti adını ve linkini de verip, yazıyı sonlandıralım: Youtube for Kids

Eklenti sayfasına gitmek için: https://chrome.google.com/webstore/detail/youtube-for-kids/ndalagiddbdpjlbhifoldnopnpfmipdl

Önemli! Eklenti Google tarafından çeşitli sebepler nedeniyle kaldırılmıştır.

comments powered by Disqus